Zmiana godzin dyżuru nieodpłatnej pomocy prawnej
7 listopada 2023
7 listopada 2023
26 kwietnia 2023
Szanowni Państwo,
informujemy, że w dniu 2 maja 2023 r. (wtorek) dyżur nieodpłatnej pomocy prawnej zostanie odwołany.
Dyżur zostanie odpracowany przez radcę prawnego w dniach 9 i 16 maja 2023 r. (wtorki) w godzinach od 11:00 do 17:00.
1 lutego 2023
1 lutego 2023
Mediacja jest metodą rozwiązywania konfliktów, w której uczestnicy poszukują najlepszych dla siebie rozwiązań. Osoba prowadząca mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego porozumienia. Mediacja jest dobrowolna i poufna.
Mediacje prowadzi mediator, czyli osoba profesjonalnie przygotowana do rozwiązywania sporów, która jest niezależna, bezstronna wobec uczestników i neutralna wobec przedmiotu sporu.
Nieodpłatna mediacja może być prowadzona w sprawach małżeńskich, rodzinnych, sąsiedzkich, konsumenckich i w innych kwestiach spornych, w tym również w sprawach toczących się już na drodze sądowej, o ile sąd nie skierował jeszcze sprawy do mediacji sądowej.
1 lutego 2023
Poradnictwo dla osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób im najbliższych dotyczy świadczenia pomocy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w szczególności, w przypadkach znęcania się fizycznego i psychicznego, przemocy domowej, oszustw, włamań, kradzieży, wypadków drogowych, pobić, gróźb, uchylania się od alimentów, a także w sytuacji pokrzywdzenia innymi rodzajami przestępstw.
Zgłoszenia od osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz osób im najbliższych przyjmowane są przez osobę pierwszego kontaktu.
Osoba pierwszego kontaktu udziela podstawowych informacji dotyczących praw osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym informuje o procedurach pomocy, instytucjach wsparcia i działaniu organów ścigania. Ponadto kieruje osoby pokrzywdzone do specjalistów. W ramach pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom im najbliższym udzielane są porady prawne oraz porady psychologiczne i psychiatryczne.
1 lutego 2023
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1 lutego 2023
Lista sporządzona na podstawie art. 8a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej.
Lista w załączniku
12 stycznia 2021
W ramach zadań realizowanych przez Powiat Szczecinecki z zakresu edukacji prawnej, w załączeniu prezentujemy „Poradnik dla Seniora – najważniejsze zagadnienia prawne” zawierający sześć artykułów o tematyce prawnej skierowanej do seniorów. Poradnik został opracowany przez Zaborskie Towarzystwo Naukowe w Brusach, które w 2020 r. realizowało zadania z zakresu edukacji prawnej na obszarze Powiatu Szczecineckiego.