Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Harmonogram odbioru odpadów z terenu gminy Grzmiąca na rok 2023

Zakończenie prac związanych z usuwaniem Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Grzmiąca

W okresie od 01 czerwca 2022 r. do 30 września 2022 r. firma wyłoniona w ramach przeprowadzonego postępowania o zamówienie publiczne AGRO – BUD Marcin Bilkiewicz realizowała na terenie gminy Grzmiąca zadnie pn. „Usuwanie Barszczu Sosnowskiego z terenu gminy Grzmiąca etap I”.

W ramach zadania wykonano cztery zabiegi, w tym dwa zabiegi mechaniczne (wykaszanie) i dwa zabiegi chemiczne usunięcia roślin z gatunku barszczu Sosnowskiego wraz z jego utylizacją, znajdujących się w obrębie administracyjnym gminy Grzmiąca.

Zadanie miało na celu:

  • wykonanie zabiegów ograniczających występowanie Barszczu Sosnowskiego na obszarze 9,935 ha;
  • poprawę bezpieczeństwa ludzi i zwierząt;
  • zwiększenie świadomości i wiedzy społeczeństwa lokalnego na temat zagrożeń wynikających ze strony inwazyjnych gatunków roślin.

Grunty poddane zabiegom stanowiły własność gminy Grzmiąca (0,17 ha) oraz innych podmiotów m.in. Skarbu Państwa, Wód Polskich, Zarządu Dróg Wojewódzkich, innych podmiotów i osób prywatnych (9,76 ha), wskazanych we wniosku o dofinansowanie, na których stwierdzono występowanie Barszczu Sosnowskiego.

Na terenie gminy Grzmiąca poddano likwidacji Barszcz Sosnowskiego na powierzchni 9,935 ha.

Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, które wynosi 38 627,30 zł kosztów kwalifikowanych zadania.

Całkowita wartość operacji opiewa na kwotę 51.503,04 zł brutto, wkład własny to kwota 12.875,74 zł, w tym 225,51 zł to środki z budżetu gminy Grzmiąca.

Autor: Żaneta Gontarz

Banery/Logo