Od poniedziałku zmiana w obostrzeniach
24 kwietnia 2021
W jedenastu województwach, które obecnie są mniej dotknięte epidemią, od 26 kwietnia zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych. Minister zapowiedział, iż szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.
Od poniedziałku łagodzenie obostrzeń w następujących województwach:
- podlaskim,
- podkarpackim,
- warmińsko-mazurskim,
- lubelskim,
- pomorskim,
- lubuskim,
- świętokrzyskim,
- mazowieckim,
- kujawsko-pomorskim,
- zachodniopomorskim,
- małopolskim.
Możliwe jest uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych).
Działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności.
Ponadto zgodnie z decyzjami rządu nadal pozostają zamknięte:
- centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- w placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
- w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit, zgodnie z którym na jedną osobę musi przypadać 20 m2.
- wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
- zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria.
W pięciu województwach sytuacja pozostaje bez zmian, a obostrzenia zostają przedłużone o kolejny tydzień. Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 zostają utrzymane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim.