Otwarty konkurs ofert na wspieranie realizacji zadań publicznych w 2024 roku
4 stycznia 2024
Działając na podstawie art.11 i 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 571), art. 221 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 z późn. zm.) w związku z Uchwałą Nr LXVIII/483/2024 Rady Gminy Grzmiąca z dnia 16 listopada 2023 roku w sprawie przyjęcia rocznego „Programu współpracy Gminy Grzmiąca z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2024 rok”
WÓJT GMINY GRZMIĄCA
OGŁASZA
otwarty konkurs ofert
na wspieranie realizacji zadań publicznych w 2024 roku
- Rodzaje zadań i wysokość środków publicznych przeznaczonych na ich realizację w 2024 roku:
- Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w zakresie:
- uczestnictwa w rozgrywkach sportowych;
- organizacji zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży;
- Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej w zakresie:
-
Cel główny zadania
Celem głównym zadania konkursowego jest upowszechnianie kultury fizycznej i sportu wśród mieszkańców Gminy Grzmiąca w 2024 roku, poprzez organizacje zajęć szkoleniowych i udział we współzawodnictwie sportowym. -
Wysokość środków przeznaczona na realizację zadania: do 75.000,00 zł
-
Zasady przyznawania dotacji
-
Zlecenie zadania i udzielenie dofinansowania następuje z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 571 – dalej: „Ustawa”).
-
O przyznanie dofinansowania w ramach otwartego konkursu ofert mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy (dalej jako oferenci) realizujące zadania publiczne na rzecz mieszkańców Gminy Grzmiąca.
-
Warunkiem ubiegania się o dofinansowanie realizacji zadania publicznego przez oferentów jest złożenie formularza ofertowego, zgodnego ze wzorem określonym w załączaniu nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonywania tych zadań (Dz. U. 2018 r., poz. 2057).
-
Środki finansowe przyznawane są na wsparcie realizacji zadania.
-
W ramach niniejszego konkursu ofert każdy podmiot może złożyć jedną ofertę. W przypadku złożenia więcej niż jednej oferty – podlegać ocenie będzie tylko ta oferta, która zostanie zarejestrowana jako pierwsza w rejestrze korespondencji Urzędu Gminy Grzmiąca.
-
Wymagane jest wykazanie w kosztorysie wkładu finansowego oferenta (rozumianego jako wkład własny oraz/lub pozyskany z innych źródeł) w wysokości co najmniej 10 % całkowitych kosztów zadania publicznego. Brak zapewnienia środków na tym poziomie skutkuje odrzuceniem oferty z przyczyn formalnych.
-
Do środków finansowych własnych oferenta nie zalicza się:
-
wycenionego wkładu osobowego,
-
sponsoringu rzeczowego,
-
środków z budżetu Gminy Grzmiąca.
-
-
Na zadanie wyłonione w konkursie Oferent nie może się ubiegać o inne dodatkowe środki z budżetu Gminy Grzmiąca.
-
Złożenie oferty nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania, nie gwarantuje również przyznania dofinansowania w wysokości wnioskowanej przez Oferenta.
-
W przypadku przyznania mniejszej kwoty niż wnioskowana, podmiot dokonuje stosownie do przyznanej kwoty aktualizacji kosztorysu oraz harmonogramu lub wycofuje swoją ofertę. W zaktualizowanym kosztorysie proporcje procentowe środków własnych w odniesieniu do przyznanej dotacji nie mogą być niższe, niż zadeklarowane w ofercie złożonej w otwartym konkursie ofert.
-
Uruchomienie środków na realizację zadania nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Zleceniodawcą a podmiotem, którego oferta została wybrana.
-
Wymagania w stosunku do składanych ofert:
-
oferta oraz załączniki muszą być podpisane przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta. W przypadku składania kserokopii wymaganych dokumentów każda strona dokumentu powinna być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez co najmniej jedną osobę reprezentującą oferenta zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym lub innym dokumentem potwierdzającym status prawny oferenta i umocowanie osób go reprezentujących/osobę upoważnioną lub przez organ wydający dokument;
-
oferta powinna być:
-
złożona przez osoby uprawnione do reprezentowania oferenta (osobę upoważnioną lub osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu oferenta) zgodnie z uprawnieniem wskazanym w KRS, innym rejestrze lub ewidencji, lub innym dokumencie (upoważnienie, pełnomocnictwo),
-
podpisana w sposób czytelny lub zaopatrzona w pieczęcie imienne, które umożliwiają identyfikację osób składających ofertę;
-
oferta powinna zawierać oświadczenia wymagane na ostatniej stronie oferty poprzez zakreślenie właściwych pozycji (brak skreślenia stanowi brak oświadczeń, a tym samym brak formalny);
-
oferta powinna być zgodna z zapisami o odpłatnej bądź nieodpłatnej działalności pożytku publicznego, tj. w przypadku gdy oferent zadeklaruje w ofercie, iż nie prowadzi działalności odpłatnej, a w kosztorysie uwzględni pobieranie opłat od adresatów zadania – oferta zostanie wyłączona z dalszego postępowania konkursowego.
-
-
Zasady uzupełniania ofert:
-
Oferenci, których oferty będą posiadały braki formalne kwalifikujące się do uzupełnienia, a jednocześnie uzyskają w ocenie merytorycznej wymaganą minimalną liczbę punktów, zostaną wezwani do ich uzupełnienia w terminie 5 dni roboczych od dnia doręczenia wezwania;
-
wezwanie do uzupełnienia ofert będzie przekazane na piśmie za potwierdzeniem odbioru lub za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail;
-
oferty posiadające braki formalne po upływie terminu na ich uzupełnienie oraz uzupełnione po wskazanym terminie – pozostają bez rozpatrzenia.
-
-
Uzupełnieniu podlegają oferty w szczególności:
-
niekompletne pod względem wymaganych załączników;
-
bez kompletu wymaganych podpisów, pieczęci, potwierdzenia za zgodność;
-
które nie zawierają wszystkich wymaganych zapisów w polach oferty;
-
bez wymaganych oświadczeń wskazanych w ofercie;
-
zawierające oczywiste omyłki rachunkowe.
-
-
Oferty podlegające odrzuceniu bez możliwości ich uzupełnienia to w szczególności oferty:
-
złożone po terminie;
-
złożone przez nieuprawnionego oferenta;
-
których termin realizacji zadania wykracza poza ramy czasowe wskazane w ogłoszeniu;
-
które nie dotyczą pod względem merytorycznym zadań wskazanych w ogłoszeniu;
-
złożone bez deklaracji wymaganego wkładu finansowego (patrz § 4 ust. 6);
-
zawierające deklarację, iż oferent nie prowadzi działalności odpłatnej, a jednocześnie uwzględnia w kosztorysie pobieranie opłat od adresatów zadania.
-
-
Kwalifikowalność wydatków:
-
termin poniesienia wydatków ustala się:
-
dla środków pochodzących z dotacji: w terminie realizacji zadania, po dacie zawarcia umowy do dnia określonego w umowie jako termin końcowy realizacji zadania publicznego, jednak nie dłużej niż do dnia 06 grudnia 2024 r.;
-
dla innych środków finansowych: w terminie realizacji zadania, wskazanym przez Oferenta w ofercie, nie później jednak niż do dnia określonego w umowie jako termin końcowy realizacji zadania publicznego, jednak nie dłużej niż do dnia 06 grudnia 2024 r.;
-
-
wydatki w ramach udzielonej dotacji są kwalifikowane gdy jednocześnie:
-
są poniesione w terminie, o którym mowa w pkt 1;
-
są niezbędne do realizacji zadania;
-
są udokumentowane (dowodem poniesienia wydatków jest opłacona faktura lub inny dokument księgowy o równoważnej wartości dowodowej wraz z dowodami zapłaty);
-
zostały faktycznie poniesione przez Oferenta;
-
zostały poniesione wyłącznie na potrzeby osób, do których zadanie jest adresowane;
-
zostały przewidziane w zatwierdzonym kosztorysie.
-
-
-
-
Termin i miejsce realizacji zadania
-
Termin realizacji zadania: od 02 lutego 2024 roku do 06 grudnia 2024 roku.
-
Miejsce realizacji zadania: teren gminy Grzmiąca, teren Rzeczpospolitej Polskiej – w przypadku udziału w zawodach, turniejach i rozgrywkach.
-
-
Warunki realizacji zadania publicznego
-
W ramach realizacji zadania Zleceniobiorca będzie zobowiązany do zawarcia umowy zgodnie ze wzorem załącznika nr 3 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonywania tych zadań (Dz. U. 2018 r., poz. 2057).
-
Zadanie powinno być realizowane z najwyższą starannością, zgodnie ze złożoną ofertą i zawartą umową oraz obowiązującymi przepisami prawa.
-
Oferent zobowiązany jest do stosowania się do aktualnie obowiązujących wytycznych wydanych przez właściwe organy w związku z ogłoszonym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanem epidemii lub stanem zagrożenia epidemiologicznego.
-
Dotacja może być przeznaczona w szczególności na:
- wynagrodzenie kadry szkoleniowej;
- wynagrodzenie osoby zajmującej się obsługą finansowo-księgową;
- obsługa medyczna i techniczna;
- obsługa księgowa dotycząca realizowanego zadania;
- ubezpieczenie zawodników;
- transport związany z realizacją zadania;
- zakup materiałów i pomocy niezbędnych do realizacji zadania;
- zakup sprzętu sportowego niezbędnego do realizacji zadania;
- pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych.
-
Powyższy katalog jest katalogiem otwartym, nie wyklucza zaplanowania innych wydatków, których poniesienie z punktu widzenia zadania publicznego jest celowe.
- Dotacja nie może być przeznaczona na:
- podatek od towarów i usług, jeżeli Oferent ma prawo do jego odliczenia;
- pokrycie deficytu zrealizowanych wcześniej przedsięwzięć, z tytułu należnych odsetek, kar, długów;
- wydatki poniesione na przygotowanie oferty;
- wydatki inwestycyjne oraz zakup środków trwałych;
- wydatki nieuwzględnione w ofercie oraz w umowie;
- wypłacanie diet dla zawodników;
- wydatki powstałe przed lub po dacie obowiązywania umowy;
- dyscyplinarne kary finansowe;
- wydatki z tytułu opłat i kar umownych;
- działalność polityczną i religijną;
- nagrody, premie i inne formy bonifikaty dla szkoleniowców, pracowników i osób zajmujących się realizacją zadania;
- usługi telekomunikacyjne;
- zakup napojów alkoholowych;
- amortyzacja, leasing;
- niezwiązane z realizowanym zadaniem.
- W trakcie realizacji zadania Oferent zobowiązany jest posiadać zgodę adresatów zadania (beneficjentów) na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z obowiązkami wynikającymi z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1) oraz ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1781), w szczególności zgodę na udostępnianie tych danych do celów monitoringu i kontroli w ramach realizowanego zadania publicznego.