Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"
26 stycznia 2022
Od wtorku (25 stycznia br.) obowiązują nowe zasady w programie "Czyste Powietrze". Wzrasta poziom dofinansowania dla najbiedniejszych rodzin, będą ułatwienia w procesie pozyskiwania dotacji. Wprowadzono nową (trzecią) część programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania.
Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku może wynieść
- do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe)
- lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe).
Alternatywą w stosunku do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie).
Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji w przypadku tego najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu.
Beneficjenci nie będą mogli jednak korzystać ze ścieżki bankowej, czyli Kredytu Czyste Powietrze, dostępnego w przypadku pierwszej i drugiej części programu.
Kolejnymi istotnymi zmianami są m.in.:
- możliwości łączenia dofinansowania z gminnymi programami;
- dopuszczenie stosowanie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny;
Ponadto doprecyzowano wymagania dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.
Szczegółowe informację dostępne pod linkiem.