Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Harmonogram odbioru odpadów z terenu gminy Grzmiąca na rok 2024

Oficjalne przekazanie nowego samochodu OSP Grzmiąca

W sobotę, 29 maja 2021 r. odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki MAN wraz z wyposażeniem.

Warto przypomnieć, że wartość zakupionego auta opiewa na kwotę 986 827,77 zł. 838803,60 zł (85%) z tej niemal milionowej puli stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.  138 024,17 zł stanowiły środki z budżetu Gminy Grzmiąca a pozostałe 10 000,00 zł wkładu własnego w realizowany projekt to pieniądze zgromadzone przez OSP Grzmiąca.

To historyczne wydarzenie nie tylko dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzmiącej, ale także wszystkich mieszkańców gminy Grzmiąca. Nowy samochód zastąpi wysłużonego Stara. MAN o mocy 290KM i napędzie 4x4 bez większego problemu będzie mógł dotrzeć do zdarzeń nawet na niesprzyjającym do jazdy terenie.

W uroczystym przekazaniu samochodu udział wzięli m.in.:

 • Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego – Olgierd Kustosz
 • Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas
 • Wójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski
 • Zastępca Wójta Gminy Grzmiąca – Aleksandra Lachowska
 • Przewodnicząca Rady Gminy Grzmiąca – Monika Stokowiec oraz Radni Rady Gminy Grzmiąca
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku – Brygadier Andrzej Wójtowicz
 • Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinku – Kapitan Mirosław Śledź
 • Członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie – Druh Waldemar Żelazowski
 • Starosta Szczecinecki - Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinku – Druh Krzysztof Lis
 • Wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinku – Druh Tomasz Pieńkowski
 • Komendant Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Grzmiącej – Druh Przemysław Kozij
 • Komendant Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bornem Sulinowie – Druh Tomasz Muryn
 • Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu szczecineckiego.

Ponadto został odczytany list od Posła na Sejm Jarosława Rzepy, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu.

Wydarzenie rozpoczęło się meldunkiem dowódcy uroczystości oraz podniesieniem flagi państwowej i odegraniem hymnu. Po przywitaniu zaproszonych gości Przez Prezesa OSP Grzmiąca Łukasza Dymusa dokonano uroczystego poświęcenia nowego samochodu przecięcia wstęgi. Wójt Gminy Grzmiąca Patryk Makowski odczytał akt przekazania i oficjalnie przekazał na ręce prezesa jednostki kluczyki do nowego wozu.

Podczas uroczystości głos zabrali zaproszeni goście oraz Wójt Gminy Grzmiąca, który w swoim wystąpieniu powiedział:

„Dzisiejsze wydarzenie to efekt determinacji i ciężkiej pracy wielu osób – to, że strażnica i jej otoczenie wygląda właśnie tak i może stanąć w niej Wasz pierwszy zupełnie nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy to Wasza zasługa druhowie, to zasługa również zespołu pracowników urzędu… i tych na stanowiskach merytorycznych i tych wykonujących pracę fizyczną. Ogromnie się cieszę, że wspólnie tworzymy historię jednostki OSP w Grzmiącej. Jestem przekonany, że pojazd, który dzisiaj formalnie otrzymujecie jest waszym wymarzonym… tak naprawdę sami go konfigurowaliście od początku do końca.

Podziękowania należą się również posłowi Jarosławowi Rzepie, za jego wsparcie i zaangażowanie w ten projekt. Pamiętam jak wspominałem mu o problemach finansowych i kadrowych gminy… powiedział wtedy Patryk dasz rade…. Szanowni druhowie – mamy To…. I nie przeszkadza mi to, że realizujemy ten projekt jak ostatnia gmina i jednostka – to było uzależnione tylko i wyłącznie od kondycji finansowej gminy. Dzisiaj ogromnie się cieszę a pełnię szczęścia zaznam jak rozliczymy do końca to wielkie wsparcie finansowe pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Mamy w końcu wymarzony nowoczesny średni wóz ratowniczo-gaśniczy… tym nie mniej życzę Wam aby ten samochód musiał jak najrzadziej wyjeżdżać, a jak już zajdzie taka konieczność i potrzeba to żeby te wyjazdy były dla was szczęśliwe. Jestem przekonany, że Mieszkańcy Gminy Grzmiąca mogą czuć się zdecydowanie bezpieczniej. Życzę Wam dobrego zdrowia i tyle samo powrotów co wyjazdów.”

Podczas uroczystości Starosta Szczecinecki - Prezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinku – Druh Krzysztof Lis przekazał przedstawicielom jednostek będącym w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego z naszego powiatu specjalistyczny sprzęt z okazji niedawno obchodzonego Dnia Strażaka. Nasze jednostki otrzymały następujące wyposażenie:

 • OSP GRZMIĄCA – maszt oświetleniowy akumulatorowy oraz latarkę kątową,
 • OSP KROSINO 2 radiotelefony nasobne

Projekt pn. „Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z wyposażeniem dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzmiącej” realizowany jest na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr RPZP.03.04.00-32-C024/18-00 z dnia 03 lipca 2019 r. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020, Oś Priorytetowa III Ochrona środowiska i adaptacja do zmian klimatu, Działanie 3.4 - Adaptacja do zmian klimatu.

Więcej zdjęć i informacji z tej uroczystości dostępnych jest tutaj:

Banery/Logo