Wycieczka z historią w tle

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 maja 2018

7 maja br. uczniowie klas IV-VII ze Szkoły Podstawowej w Iwinie uczestniczyli w wycieczce do Świnoujścia i Wolina. Jej motywem przewodnim była historia, a dokładniej dzieje wojskowości.

Pierwszym miejscem, które zwiedzała młodzież, był XIX-wieczny Fort Gerharda w Świnoujściu. Jest to jeden z najlepiej zachowanych w Europie pruskich fortów nadbrzeżnych. Tam, pod przewodnictwem pruskiego żołdaka, z ogromną dawką humoru, uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, jak wyglądało codzienne życie w twierdzy, jakim uzbrojeniem dysponowała pruska armia, zajrzeć do najciemniejszych korytarzy fortów. Towarzyszyła temu typowo pruska musztra – w końcu jak wojsko, to wojsko. Na zakończenie pobytu w Forcie Gerharda uczniowie zostali mianowani na pierwszy stopień wojskowy i stali się rezerwistami regimentu. Na pożegnanie towarzyszyły im salwy z armat.

Z Fortu Gerfharda młodzież udała się do pobliskiej latarni morskiej – jednej z najwyższych na świecie. Po pokonaniu 308 schodów można było rozkoszować się pięknymi widokami, a ponieważ pogoda dopisała, te były rzeczywiście zniewalające.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w „podziemnym mieście”. Jest to obiekt militarny, którego tajemnica przez lata była pilnie strzeżona. To sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. W czasie II wojny światowej stały tu potężne działa chronione setkami ton betonu, które miały bronić bazę Kriegsmarine w Świnoujściu. Po wojnie kompleks przebudowano, a schrony połączono kilometrem podziemnych korytarzy tworząc w pełni autonomiczne „podziemne miasto". To stąd polscy generałowie mieli dowodzić lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii na wypadek wybuchu III wojny światowej. Podczas zwiedzania tego obiektu uczniowie poznali plany ataku jądrowego na Europę Zachodnią, dowiedzieli się czym była zimna wojna, kim był pułkownik Ryszard Kukliński, a dzięki niezwykłemu przewodnikowi zrozumieli na czym polega tragizm każdej wojny.

Na zakończenie pobytu na wyspie Wolin uczniowie przenieśli się w epokę wczesnego średniowiecza, a to za sprawą pobytu w wiosce Wikingów w Wolinie. Tam uczestniczyli w grze integracyjnej, podczas której nie tylko świetnie się bawili i uczyli współpracy, ale przede wszystkim poznali zwyczaje, religię i broń Wikingów. Dzięki temu dowiedzieli się, czym były runy, jak nazywali się główni bogowie Wikingów, jak się ubierali Wikingowie i czym żeglowali. Mieli również możliwość skosztowania przysmaków kuchni skandynawskiej.

Tegoroczna wycieczka okazała się być niezwykłą, zapadającą w pamięć lekcją historii.

Autor: Karolina Lachowska - Majchrzak (7)

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Brama wejściowa do wioski Wikingów w Wolinie

  Brama wejściowa do wioski Wikingów w Wolinie

 • Powiększ zdjęcie Mianowanie rezerwistów regimentu

  Mianowanie rezerwistów regimentu

 • Powiększ zdjęcie Nieodzownym elementem Fortu Gerharda są kozy

  Nieodzownym elementem Fortu Gerharda są kozy

 • Powiększ zdjęcie Obiekt militarny - podziemne miasto, schrony-ukryte pod nadmorskimi wydmami

  Obiekt militarny - podziemne miasto, schrony-ukryte pod nadmorskimi wydmami

 • Powiększ zdjęcie Pod przewodnictwem pruskiego żołdaka uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało codzienne życie twierdzy

  Pod przewodnictwem pruskiego żołdaka uczniowie dowiedzieli się jak wyglądało codzienne życie twierdzy

 • Powiększ zdjęcie Pruska musztra

  Pruska musztra

 • Powiększ zdjęcie Pruskie latryny

  Pruskie latryny

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie kosztowali przysmaki kuchni skandynawskiej

  Uczniowie kosztowali przysmaki kuchni skandynawskiej

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie poznają zwyczaje i broń Wikingów

  Uczniowie poznają zwyczaje i broń Wikingów

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie przed latarnią w Świnoujściu

  Uczniowie przed latarnią w Świnoujściu

 • Powiększ zdjęcie Uczniowie uczestniczą w grze integracyjnej - wioska Wikingów

  Uczniowie uczestniczą w grze integracyjnej - wioska Wikingów

 • Powiększ zdjęcie Wejście do XIX-wiecznego Fortu Gerharda

  Wejście do XIX-wiecznego Fortu Gerharda